Na poloostrov Hel
K Baltskému moři vlakem? Proč ne! Cesta z Bohumína bude trvat přibližně 8 hodin a lze ji rozdělit i na dvě části a poznat i další krásy Polska po cestě a navíc vám bude stačit pouze jedna FIP jízdenka – PKP.
Jako nejvýhodnější spojení na sever Polska lze zvolit vlak IC 108 Sobieski (Wien Hbf - Gdynia Glowna) s odjezdem z Bohumína v 09:27. Přeprava cestujících do Polska je pouze s povinnou rezervací místa k sezení, doporučuji zakoupit místenky přes webové stránky Českých drah klidně měsíc dopředu. V sezóně jsou pak vlaky brzo vyprodány protože společnost PKP zavedla povinné rezervace míst na všech linkách pro všechny cestující včetně těch, kteří využívají FIP. Pokud tedy budete využívat vlaky společnosti PKP je nutno pro další jízdu v těchto vlacích po Polsku zakoupit místenky. Místenka pro FIP stojí 1 PLN a lze koupit online přes stránky PKP IC. Spoje IC, EIC PKP bývají vyprodány! Návod na zakoupení místenek naleznete zde.
Cestu lze rozdělit na dvě části s mezizastávkou v hlavním městě Polska – Varšavě nebo se přiblížit blíže k moři a navštívit jedno z nejstarších a největších měst – Gdaňsk.
Při mé první cestě k Baltu jsem využil druhou možnost a nocleh si zajistil ve městě Gdaňsk, kam vlak z Bohumína dorazí kolem 16:40 odpoledne.
Gdaňsk společně s městy Sopoty a Gdyně tvoří aglomeraci, pro kterou se běžně užívá název Trojměstí (polsky 'Trójmiasto'). Město leží při ústí řeky Motlavy do Visly. Ještě tentýž večer jsem navštívil molo v Sopotech (polsky Molo w Sopocie). Molo je nejdelší dřevěné molo v Evropě a nejdelší molo v Baltském moři. Nachází se na pobřeží Gdaňského zálivu ve čtvrti Dolny Sopot ve městě Sopoty v Pomořském vojvodství v Polsku. V období od konce dubna do konce září je vstup zpoplatněn. (10 PLN). Pro cestování po Trojměstí lze využít PKP FIP platnou i pro dopravce PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o. (PKP SKM).
Druhý den ráno jsem vyrazil na poloostrov Hel kam vede železnice. Přímé vlaky společnosti POLREGIO sp. z o.o jezdí ze stanice Gdyně Glowna a též vám na ně platí FIP jízdenka PKP. Někteří průvodčí této společnosti z osobních zkušeností jízdenku FIP neznají, proto doporučuji mít dopředu v Polštině nějaké jednoduché vysvětlení.
Na poloostrově najdete dlouhé písečné pláže. Jejich velkou výhodou je, že nejsou přelidněné a je na nich velké množství atrakcí pro děti. Pláže jsou lemované nádhernými borovými háji, které při západu slunce vytváří pohádkovou a romantickou atmosféru. Ačkoliv je Baltské moře studenější při slunečném počasí je shlazení příjemné. Na pláži se nachází kabinky pro převléknutí, pokud nemáte zájem dělat striptýz.
Na Helu doporučuji navštívit nějakou místní restauraci, kde vám připraví čerstvou rybu.
Na Helu se nachází i maják, který vám po zdolání 203 schodů nabídne vyhlídku na celý polostrov Hel včetně Baltského moře. Vstupné (6 PLN)
Zpátky do měst Gdaňsk a Gdyně můžete využít trajekt přes Baltské moře. Cesta do Gdyně trvá něco kolem hodiny (75PLN) a cesta do Gdaňsku o hodinu déle (85PLN). Lístky na trajekt lze zakoupit na pokladně v blízkosti přístavu odkud trajekt vyplouvá.
Pokud se vydáte trajektem do města Gdyně, můžete po jeho návštěvě pokračovat vlakem zpět do města Gdaňsk na večerní prohlídku tohoto krásného města, která stojí za to.
Na samotnou prohlídku města si vynahraďte celý den. Nezapomeňte navštívit radniční věž, baziliku Nanebevzetí Panny Marie, nábřeží s velkým jeřábem, který je ikonou města, evropské centrum Solidarity. Další z možností je návštěva poloostrova Westerplatte – písčitý pás pevniny porostlý zelení sehrál důležitou roli v polských dějinách. Právě Westerplatte bylo jedním z dějišť počátku Druhé světové války. Na tento poloostrov vyplouvají z nábřeží menší trajekty a plují kolem Gdaňského přístavu což je sám o sobě velký zážitek – vidět dopravní lodě tak zblízka.
Veškeré informace o cestování po Polsku naleznete v rubrice JEDU NA FIP DO .
Pro rychlejší cestování po Polsku lze využít vlaky kategorie EIP (polské pendolino) kde je nutný příplatek (50PLN), který lze zakoupit opět on-line nebo ve vlaku s příplatkem +10 PLN.